Jak działa HIFU (High Intensity Focused Ultrasound)?
Głowica za pomocą, której wykonujemy zabieg wykorzystuje zogniskowaną falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości, powodują podgrzanie tkanek. Energia cieplna omija naskórek i dociera na ściśle określoną głębokość w przedziale od 1,5 do 4,5 mm na twarzy, a nawet do 13 mm w przypadku ciała. Efekt termiczny występuje punktowo i ujędrnia oraz napina skórę, a także tkanki podskórne na poziomie powięzi mięśni powierzchownych (SMAS). Dochodzi do punktowego podgrzania tkanek do temperatury 65 – 75˚C i miejscowej koagulacji włókien kolagenowych. Ulegają one skróceniu napinając skórę co widzimy od razu po zakończeniu zabiegu.
Równocześnie rozpoczyna się proces przebudowy skóry, który trwa do 3 miesięcy od zabiegu. W trakcie następnych tygodni po zabiegu obserwujemy wzrastające napięcie i ujędrnienie skóry. Pacjent bezpośrednio po zabiegu jak i kilka dni później może odczuwać bolesność w okolicach żuchwy, która samoistnie ustąpi. Efekt zabiegu utrzymuje się nawet do 2 lat.
HIFU a bezpieczeństwo pacjenta
HIFU to technologia nieinwazyjna, która nie wymaga ani specjalnego przygotowania ze strony pacjenta, ani konieczności rekonwalescencji po zabiegu. Nieznaczne zaczerwienienie skóry, widoczne bezpośrednio po zabiegu, może utrzymywać się do kilku godzin. Podczas zabiegu nie dochodzi do przerwania ciągłości tkanek dlatego z gabinetu można wyjść w makijażu, który zamaskuje ewentualne podrażnienie skóry.
Należy jednak pamiętać, że ze względu na silną stymulację tkanek zabiegi z użyciem technologii HIFU nie powinny być wykonywane zbyt często, maksymalnie 2-3 razy w roku.
HIFU służy do tzw. bezinwazyjnych liftingów oraz zabiegów usuwających nadmiar tkanki tłuszczowej.